25. 11. 2019 - Robotika do škol

Ve čtvrtek 21. 11. se v naší škole uskutečnil workshop brněnské firmy Moravia consulting spol. s.r.o. na téma: Robotika do škol. Lukáš Janků v jeho průběhu učil vybrané skupiny žáků z 1. stupně ZŠ základy programování robotů krokováním. Děti se pod jeho vedením na několika stanovištích seznámily s BeeBoty ovládanými pokyny (vkládáním karet do čtečky TacTile), krokováním šipkami přímo na těle robota projížděly nejrůznější trasy na připravených podložkách či plnily úkoly z jazykového či matematického učiva. Zatímco mladší žáci si pomocí BeeBotů i kreslili či krokovali Cubeto, ti starší programovali BlueBoty pomocí aplikace na ipadech. Zkušenější žáci si vyzkoušeli i práci s ProBotem, zde už museli využít programovací jazyk LOGO. Další ukázky směřovali k využití Scratch programování či složitějších robotů s rameny, kde nejvíce zaujalo bludiště. Většina žáků si ale zamilovala malinké blikající OzoBoty. Pomocí příkazů testovali jejich inteligenci, zrychlovali i zpomalovali jejich pohyb, programovali vzájemné vyhýbání se, couvání i čekání na barevných trasách malovaných fixem či skládaných pomocí puzzle příslušenství. Nadšení dětí z nově získaných dovedností a spolupráce neznalo konce.

Odpolední workshop byl připraven i pro zájemce z řad pedagogů. Na podobných stanovištích jako žáci si tedy také učitelé vyzkoušeli, jak lze využít roboty ve výchovně vzdělávacím procesu. Díky novému prvku se tak současný trend a zároveň nutnost pro budoucnost, kdy děti budou spolupracovat s roboty, může dostat do výuky informatiky, ale i naukových předmětů. Vedení školy velmi podporuje myšlenku zvýšení digitální gramotnosti žáků, proto už teď hledá finanční zdroje mezi sponzory, rodiči či ve vlastních rezervách, jak alespoň základní programovací sadou školu vybavit.

Na průběh vydařené akce se můžete podívat v přiložené fotodokumentaci.