Exkurze ve výrobně filamentů

Exkurze ve výrobně filamentů pro 3D tiskárny v projektovém dni Konstrukční stavebnice a robotika
 
Dne 23. 4. 2024 jsme se se žáky 1. stupně vydali do obce Haňovice, kde se nachází firma Plasty Mladeč, která vyrábí filamenty do 3D tiskáren pod značkou Filament PM. Zde jsme nahlédli do výroby filamentů a mohli zhlédnout ukázku testovacích typů 3D tiskáren a různé vytištěné modely. Firma Plasty Mladeč také spolupracuje s největším výrobcem 3D tiskáren PRUSA v ČR, které dodává své filamenty.
Po exkurzi firmy Plasty Mladeč jsme měli ještě možnost navštívit Zemědělské družstvo Haňovice, kde jsme se dozvěděli o skleníkové produkci (pěstování rajčat) a o postupech této technologie. Zajímavosti je, že k oplození květů rajčat se ve sklenících využívají čmeláci a ne včely, a to proto, že čmeláci mají delší jazyk k opylování květů, lépe se orientují v uzavřených prostorách, jsou méně agresivní, jsou odolnější a opylují květy při nižších teplotách.
Fotodokumentace

24 04 23 hanovice projekt dny07